Bölge Hakkında

Dalyan Rehberi

Dalyan Rehberi

Dalyan yeşil bereketli deltasıyla ve Likyalılardan kalma kaya mezarlarıyla ünlü bir tatil kasabasıdır.

Türkiye'nin batı Ege kıyısında yer almaktadır, Dalaman Uluslararası Havalimanına 30 km. uzaklıktadır.

Dalyan doğa aşıklarının ve arkeologların yuvasıdır. Huzur arayan misafirlerine plajlara ve tarihi yerlere yakın birçok villa ve daire imkanı sunar.

Küçük ve sakin bir tatil yeri olan Dalyan, Ege denizinden beslenip Köyceğiz gölüne akan çaylarla ve nehirlerle sarıp sarmalanır.

Köyceğiz gölü doğal limanlara ev sahipliği yapar ve turistler burayı geleneksel gulet turlarıyla ziyaret eder. Ziyaretleri esnasında birbirinden güzel plajlara doğal çamur banyolarına da uğrarlar.

Iztuzu plajı dünyanın en iyi plajları arasında 8. sırayı almıştır. Bu başarısını büyük ölçüde Caretta carettalara borçludur. 6 km. uzunluğundadır.

Dalyan deltası 1980'lerde Caretta caretta'lara ve nadir kuş türlerine bağlı olarak mutlak koruma alanı ilan edilmiştir. Dalyan'da turizm güçlüdür ve Mayıs-Ekim arası yaz sezonunda kasabanın nüfusu ikiye katlanır.

Dalyan merkezi butik dükkanları, çarşıları, bar, restoran ve kafeleriyle  keyifli zaman geçirmek isteyenlere farklı seçenekler sunar.

Dalyan'ın nadir doğal yaşam alanı, katı inşaat kurallarını beraberinde getirdiğinden dolayı Dalyan emlak yatırımcılarına kalacak yer sağlama konusunda ciddi gelir imkanı sağlamaktadır.